Centrum społeczne na Michałowie. Dla takich chwil warto być radnym

Od lat działam na rzecz Pragi-Północ i jej mieszkańców. Przez ten czas udało mi się zrealizować wiele projektów – od akcji charytatywnych począwszy, poprzez imprezy lokalne, artystyczne, na dużych inwestycjach kończąc. To właśnie te ostatnie, które angażują nie tylko zapał społeczników, ale także środki finansowe, są szczególnie ważne, bo wymagają szczegółowego planowania, konsultacji i współpracy.

Do takich inwestycji należy kolejny pomysł stowarzyszenia Kocham Pragę – budowa Centrum Społecznego u zbiegu ulic Siedleckiej, Wołomińskiej i Folwarcznej, o które zabiegam od wielu lat.
Idea, która przyświeca stworzeniu tego miejsca jest w zasadzie taka sama jak w przypadku innych moich pomysłów – to poprawa jakości życia Prażan.

Centrum będzie nowatorską realizacją. To miejsce, w którym, obok multimedialnej biblioteki znajdą się także dom seniora i żłobek. Takie połączenie placówek może zaskakiwać, ale uwierzcie, zostało dobrze przemyślane. W tym samym czasie, w jednym miejscu – codziennie, będą się mogli spotkać ludzie różnych pokoleń, zawodów, o różnym statusie i zainteresowaniach. To znakomita okazja do naturalnej, codziennej integracji międzypokoleniowej. Przy kawie, czy po prostu na ławeczce, usiądą dziadkowie i rodzice, którzy w oczekiwaniu na swoje pociechy będą mogli chwilę porozmawiać, poznać się, a przede wszystkim zatrzymać się i poczuć życie dzielnicy, poznać ją bliżej. To przestrzeń społeczna, która będzie integrować w naturalny, przyjazny sposób, a nie narzucony i zaplanowany.

Siła lokalnych sąsiedzkich więzi jest bardzo ważna, bo buduje tożsamość miejsca – a nietrudno zauważyć, że coraz więcej „nowych” osób osiedla się na Pradze.

Konieczna jest w naszej dzielnicy, i o to też zabiegam, poprawa dostępności do infrastruktury społecznej: żłobków, domów seniora, nowoczesnego domu kultury, bibliotek multimedialnych i podobnych obiektów, które nie dość, że będą nowoczesne, to przede wszystkimi będą otwarte na potrzeby Prażan, również tych napływowych, których z otwartym sercem witam na naszej Pradze.

Centrum Społeczne, to także szansa na rozwój dzielnicy i współpracę różnych środowisk, i to na wielu międzypokoleniowych platformach.
Muszę się również pochwalić sukcesem ekonomicznym, który stoi za moim pomysłem. To oszczędności wynikające z budowy aż trzech placówek na jednej działce, co oznacza wykonanie jednego przyłącza elektrycznego, centralnego ogrzewania, kanalizacji i wody, nie wspominając już o infrastrukturze, czyli fundamentach, dachu itd. Ogólnie mówiąc, będzie to sukces społeczno – ekonomiczny Pragi.

Pomysł i idea Centrum Społecznego zyskał w końcu aprobatę władz Warszawy, a efektem jest wstępny projekt uwarunkowań z wizualizacją oraz wydane już warunki zabudowy. Przy powstaniu projektu pracował sztab specjalistów, którzy zajmują się architekturą przestrzeni żłobków, bibliotek czy placówek pomocy społecznej. Podziękowania należą się dla autora projektu, urzędników miejskich nadzorujących powstanie projektu oraz dla urzędników praskich z wiceburmistrzem Dariuszem Kacprzakiem na czele.

Należy pamiętać, że inwestycja jest efektem porozumienia i współpracy naszego stowarzyszenia Kocham Pragę z koalicjantem w radzie dzielnicy – Koalicją Obywatelską. W imieniu własnym, ale też mieszkańców, chciałbym podziękować naszym radnym i zarządowi dzielnicy za dotychczasowe zaangażowanie. Teraz czas na uruchomienie środków finansowych i rozpoczęcie procedur budowlanych.

Twój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *